Sitenizden Kaldırdığınız içeriği google arama sonuçlarından silme


Blogunuzda yada sitenizde herhangi bir dizini, içeriği kaldırdığınızda kaldırdığınız içeriğe, dizine ait indekslenmiş sayfalar belli bir süre sonra Google arama sonuçlarından siliniyor.Ancak ulaşılamayan sayfalar internet kullanıcılarını bir hayli rahatsız etmektedir.Eğer önceden indekslenmiş sayfa bulunamıyorsa 404 hatası olarak kayıt altına alınır.404 olarak adlandırılan bu hata sitenizin arama sonuçlarında gerilemesine sebep olabilir.
Blogunuzu yada sitenizi bu hatadan kurtarmak istiyorsanız aşağıda anlattığım adımları eksiksiz olarak uygulamanız yeterli olacaktır.


1) Web Yönetici Araçları sitesine giriyoruz. Eğer üyeliğimiz yoksa üye oluyoruz ve giriş yaptıktan sonra site ekle diyerek sitemizi ekliyoruz. Kaydı olanlar hangi site ile işlem yapacaksa o siteye tıklıyor.Sitenizden Kaldırdığınız İçeriği Google Arama Sonuçlarından Silme

2) İşlem yapacağınız siteyi seçtiyseniz sol kısımda yer alan  Sağlık > Tarama Hataları bölümüne tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.Bu aşamada silmek istediğimiz içerikleri seçerek İndirme seçeneğine tıklıyoruz.

Sitenizden Kaldırdığınız İçeriği Google Arama Sonuçlarından Silme
3) İndirme bölümüne tıkladıktan sonra aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran açılıyor. Burada ister CSV kısmını seçer dosyayı exel formatında bilgisayarımıza kaydederiz istersek Google dökümanları kısmını seçip tamam diyerek devam ediyoruz.

Sitenizden Kaldırdığınız İçeriği Google Arama Sonuçlarından Silme


4) Google dökümanları kısmını seçip tamam dediğimizde yeni bir sekmede aşağıdaki resim gibi bir sayfa açılıyor. Buradaki linkler bizim daha önce sitemizden kaldırdığımız konuların linkleridir.Bu linkleri kopyalarken resimde gördüğünüz gibi kopyalamanız gerekiyor.Linkleri komple kopyalamayacaksınız.

Sitenizden Kaldırdığınız İçeriği Google Arama Sonuçlarından Silme


5) Url'yi kopyaldıktan sonra sol kısımda bulunan Optimizasyon > URL'leri kaldır bölümüne tıklıyoruz ve karşımıza aşağıdaki resimde gördüğünüz sayfa açılıyor.Bu sayfada Yeni bir kaldırma isteği oluştur kısmına tıklayıp kopyaladığımız linki oraya yapıştırıyoruz ve devam'a tıklıyoruz.


Sitenizden Kaldırdığınız İçeriği Google Arama Sonuçlarından Silme6) Devam'a tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılıyor burada Neden kısmında sayfa arama sonuçlarından ve önbellekte kaldır kısmını seçip İsteği gönder diyoruz.


Sitenizden Kaldırdığınız İçeriği Google Arama Sonuçlarından Silme


Bütün bu işlemleri yaptığınızda bir sonraki bot taramasında sitenizdeki tüm 404 url hataları sıfırlanacaktır.Anlamadığınız bir yer varsa yada anlatımdan kaynaklı bir anlaşılmazlık varsa yorum formunu kullanarak sorularınızı sorabilirsiniz.Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Yorumlar

 1. Bu işlemleri yapınca hemen kalkması gerekmiyor mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır hemen kalkmaz.İşlemleri yaptıysanız bir süre sonra kalkacaktır.

   Sil
 2. Merhaba
  Ben aynen yazdığınız gibi yaptım ama baktığımda hala orda 223 404 uyarı yazıyor.
  Bunun nedeni ne olabilir sizce ?

  YanıtlaSil

Yorum Gönder